Filosofiecafé Peter Sonderen

Peter Sonderen over de geboorte van ons moderne kunstbegrip.
Frans Hemsterhuis’ definitie van schoonheid is beroemd geworden, zoals blijkt uit de woorden van de beroemde Russische filosoof Lev Nikolajevitsj Tolstoj:
‘Onder de Nederlanders is Hemsterhuis, die de Duitse esthetici en Goethe beïnvloedde, opmerkelijk. Volgens zijn leer is schoonheid dat wat ons het grootste genot verschaft, en dat wat ons het grootste genot verschaft, is datgene wat ons binnen de kortste tijd het grootste aantal ideeën verschaft. Het genot van het schone is de hoogste kennis die de mens kan bereiken, want het geeft het grootste aantal van percepties in de kortst mogelijke tijd.’
In mijn lezing wil ik ingaan op de totstandkoming en betekenis van de opmerkelijke schoonheidstheorie van Hemsterhuis. Bij Hemsterhuis blijkt theorie niet alleen een theorie maar net zo goed een praktijk; dit maakt hem — in retrospectief — tot de eerste artistiek onderzoeker.
NB Omdat er nog altijd Corona-beperkingen zijn, is het aantal bezoekers in Tresoar beperkt. Daarom is reserveren vooralsnog noodzakelijk: zonder reservering kunnen wij geen plaats garanderen.